pieredze.1s.lv

 Latviski По русский In English


Nūjošana



VISS PAR NŪJOŠANU

 

Kas ir nūjošana? 
Nūjošana ir augstas efektivitātes sportiska nodarbe, kurā tiek izmantota pareiza nodarbības metodika, soļošanas tehnika un īpašas nūjas vienmērīgai ķermeņa noslogošanai. 

Nūjošana nodarbina ap 90% cilvēka muskuļu, turklāt tā ir efektīvāka par intensīvu iešanu bez nūjām - saskaņā ar pētījuma rezultātiem (Cooper Institute Research 2000, inwa-nordicwalking.com), īpašo nūju un soļošanas tehnikas pielietojums palielina nodarbību efektivitāti gandrīz uz pusi. 

Nūjošana ir draudzīga: nūjošana ir droša, tajā nav vecuma ierobežojumu un nūjot ir iespējams visos gadalaikos. 

Šobrīd Latvijā sekmīgi strādā Starptautiskās Nūjošanas Federācijas (INWA) īpaši apmācīti instruktori, kas palīdz apgūt un pilnveidot nūjošanas tehniku, vada nūjotāju grupu nodarbības dažādās Latvijas vietās, konsultē par ekipējumu un nūjošanas aktualitātēm. 

Nūjošanas vēsture 
1930. 
Nūjošana tiek radīta 1930-tajos gados Somijā kā distanču slēpotāju treniņu metode treniņiem laikā, kad nav pieejams sniegs. 

1980. 
Nūjošana kā patstāvīgs sporta veids sāk attīstīties 1980-to gadu sākumā. 

1997. 
Uzņēmums Exel 1997. gadā sāk ražot pirmās īpaši nūjošanai paredzētas nūjas. 

2000. 
Nūjošanas dzimtenē Somijā tiek dibināta INWA - Starptautiskā Nūjošanas Federācija. Šī ir galvenā organizācija nūjošanas principu un metodoloģijas izstrādē, pilnveidē un veicināšanai pasaulē. 

Saskaņā ar INWA nostādnēm, nūjošanas un veselības veicināšanas darbību galvenais mērķis ir uzlabot cilvēku dzīves kvalitāti, nodrošinot efektīvas, drošas un vienkāršas fiziskās aktivitātes. 

Arī Latvija ir INWA biedrs. Latviju pārstāv Latvijas Tautas sporta asociācija - aktīva nūjošanas veicināšanas organizācija. 

Tas nozīmē, ka Latvijā sekmīgi strādā īpaši apmācīti instruktori, kas palīdz apgūt un pilnveidot nūjošanas tehniku, vada nūjotāju grupu nodarbības dažādās Latvijas vietās. 

2009. 
Nūjošana ir šobrīd viena no visstraujāk augošajām sporta aktivitātēm pasaulē. 
Šobrīd kopējais nūjotāju skaits pasaulē jau pārsniedz 7 miljonus. 
Satiec tuvāko nūjošanas instruktoru un pamēģini nūjošanu arī Tu!

Šeit ir ar nūjošanu saistīto un pieejamo publikāciju saraksts

1. Nūjošana ir efektīva - 
nūjošana nodarbina ap 90% cilvēka muskuļu un regulēt slodzi ir viegli - gan profesionāli sportisti, gan iesācēji nūjojot var attīstīt sevi pilnvērtīgi. 
Nūjošana ir viens no ziemeļvalstu ģimenes ārstu visbiežāk ieteiktajiem sporta aktivitāšu veidiem ķermeņa svara regulēšanai, sirds un asinsvadu sistēmas uzlabošanai, vispusīgai un efektīvai slodzes nodrošināšanai visam ķermenim.

Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis iesaka nūjošanu kā vienu no veselīgākajiem sporta veidiem, kas noslogo visas muskuļu grupas, stimulē sirds, asinsvadu un elpošanas sistēmas darbību. 

2. Nūjošana ir droša - 
nūjošanas process un nodarbības intensitāte ir vienmērīga un prognozējama. 
Katru nodarbību veido vairāki posmi - ķermeņa un locītavu iesildīšana, kurai seko atbilstošas slodzes nūjošana, bet pēc nūjošanas seko "atsildīšanās" vai atgriešanās sākuma stāvoklī; tas nozīmē, ka nūjot var arī bērni un seniori. 

3. Nūjošana ir nodarbe svaigā gaisā - 
tas nozīmē gan tuvību dabai un stresa mazinājumu, gan nodarbības efektivitātes pieaugumu un organisma imunitātes stiprināšanu visos gadalaikos. 

4. Nūjošana ir draudzīga - 
lai nūjotu, nav jādodas uz īpaši iekārtotām telpām ar sarežģītu aprīkojumu - nūjošanai nepieciešamais ekipējums ir vienkāršs. Nūjošana ir "zaļa" - videi un cilvēkam draudzīga. Nūjošanai nav īpašu prasību pret dalībnieku nūjošanas iemaņām, turklāt nodarbības grupā var vairot draugu pulku. 

5. Nūjošana ir aktīvas dzīves sastāvdaļa - 
tā labi der tiem, kas strādā atbildīgu darbu: nūjošanā laiks tiek izmantots lietderīgi un citas dzīves jomas nezaudē. Pat otrādi: lieli ieguvumi no nūjošanas ir labs garastāvoklis un enerģijas pieplūdums. 

Augstāk ir aprakstīti ir tikai daži ieguvumi. 
Noteikti Tev ir savs stāsts - kā Tev palīdz nūjošana, ko Tu no tās gūsti, kāpēc Tu ieteiktu pamēģināt nūjot tiem, kas to vēl nav darījuši.

Būsim ļoti priecīgi, ja Tu komentēsi šo rakstu vai atsūtīsi savas domas uz e-pastu: kontakti@nujotajiem.lv

Nūjas un noteikumi

2003. gada rudenī reiz vēlā vakara stundā es pastaigājos pa Stokholmas centru, kad ieraudzīju sievieti, kura gāja ar slēpju nūjām. Iedomājos - varbūt viņa cieš no kādas fiziskas traumas? Tomēr sapratu, ka kļūdos - sieviete gāja ātri un ritmiski - tā, it kā atrastos slēpošanas trasē, nevis pilsētas centrā un uz asfaltēta trotuāra. Acīmredzams secinājums bija: "šī sieviete nav pie pilna prāta, viņa ir iedomājusies sevi slēpojam pilsētas centrā".

Vēlāk atgriezos viesnīcā un izstāstīju redzēto savam redaktoram. Viņš atbildēja, ka jukušais esmu es, jo manis redzētā sportiskā nodarbe ir "nūjošana". Viņš paskaidroja, ka ar nūjošanas palīdzību es varu noslogot visas muskuļu grupas - kājas, rokas, plecus un muguru. Man patīk doties pastaigās (kopā ar šaušanu ar loku šis ir mans iecienītākais laika pavadīšanas veids), jo šādi es varu just, domāt, vērot apkārt notiekošo un sarunāties ar savu sievu.

Redaktora stāsts par nūjošanu mani ieinteresēja, taču īpašu nozīmi es tam nepiešķīru.

Reiz sporta preču veikalā, kurā es izvēlējos bultas loka šaušanai, es ieraudzīju nūjas - vieglas, alūmīnija, ar regulējamu garumu - kā fotostatīvam. Atcerējies par "nūjošanu", iedomājos: "kāpēc gan nepamēģināt?" Es nopirku divus pārus - sev un sievai. Noregulējām vajadzīgajā garumā un nākošajā dienā devāmies ceļā.

Tas tik ir atklājums! Mēs uzkāpām kalnā, nokāpām, un sajutām, ka viss ķermenis ir noslogots un ir uzlabojies līdzsvars. Tagad parastā maršruta vietā varējām veikt divreiz lielāku attālumu. Es atcerējos, ka reiz gribēju nokāpt izžuvušas upes gultnē, bet upes gultnē bija lieli akmeņi, kurus pievārēt būtu par grūtu un es no šī nodoma atteicos. Iedomājos, ka ar nūju palīdzību būtu iespējams tikt pāri šiem akmeņiem, un man izrādījās taisnība.

Mana sieva atrada internetā informāciju par nūjošanu, izrādās - salīdzinot ar vienkāršu pastaigu, nūjošanā kaloriju patēriņš ir par 46% lielāks. Tas viņu iepriecināja un nūjošana kļuva par mūsu ikdienas sastāvdaļu. Reiz kādā vakarā arī es nolēmu atrast internetā pieejamo informāciju par nūjošanu. Atradu un nobijos: tik daudz linku, mājaslapu, federāciju, grupu, klubu, diskusiju, modeļu un... pareizas nūjošanas noteikumu! Kāpēc gan es atvēru šo pareizās nūjošanas noteikumu lapu! Jo vairāk es lasīju, jo lielākas šausmas mani pārņēma - izrādījās, ka nūjoju nepareizi un aplami. Manām nūjām bija jābūt garākām, bija jānūjo ritmiskāk, nūjas jātur noteiktā leņķī, pleci bija jākustina prasmīgi, elkoņi - pavisam citādi, vienvārdsakot, viss bija aprakstīts skaidros, nepārprotamos un precīzos noteikumos. Es izdrukāju tos un nākošajā dienā centos darīt visu tieši tā, kā aprakstījuši nūjošanas speciālisti.

Mana nodarbība kļuva neinteresanta - es vairs nepriecājos par jauko apkārtni, nerunāju ar sievu un domāju tikai par pareizas nūjošanas noteikumiem. Pec nedēļas es sev jautāju: "kāpēc es šo visu iemācījos?" Jo mani mērķi nav sporta vingrošana. Es neticu, ka cilvēki, kuri nodarbojas ar nūjošanu, domātu par ko citu, nevis prieku, kuru sniedz pastaiga, līdzsvara uzlabošanu un slodzi visam ķermenim. Mēs ar sievu intuitīvi atradām mums piemērotāko nūju garumu, tāpat kā intuitīvi sapratām - jo nūjas ir tuvāk ķermenim, jo vieglāk nūjot. Bet tagad, noteikumu žņaugos es esmu spiests domāt par sadedzināto kaloriju skaitu, par muskuļu noslogojumu un slodzi uz dažādām muguras vietām.

Es nolēmu aizmirst visu, ko biju iemācījies. Tagad mēs ar sievu dodamies nūjošanas pastaigās ar mūsu nūjošanas nūjām, priecājamies par apkārtējo pasauli un esam laimīgi, noslogojot ķermeni, liekot tam kustēties un izjust līdzsvaru. Ja man nepietiks ar šo "meditēšanu kustībā" un es gribēšu nodarboties ar sporta vingrošanu - es meklēšu kādu sporta klubu.

Šobrīd esmu apmierināts ar savu instinktīvo, patīkami atslābinošo nūjošanas manieri, pat ja tā nenodrošina par 46% lielāku kaloriju patēriņu kā parasta pastaiga.

Nezinu, no kurienes cilvēkiem ir šī vēlme visā sekot kaut kādiem noteikumiem.

Avots: Warrior of the Light, a www.paulocoelho.com.br publication.

Šeit ir sarunas par šo rakstu

Kas kustīgs, tas lustīgs!

Esmu nūjošanas instruktore (trenerīte) Rīgā, Mežaparkā. Nūjošanu kā savu otro nodarbi atradu pavisam nejauši… kaut gan nekas jau nenotiekot nejauši.

Darbojoties veselības aprūpes sistēmā sabiedrības veselības jomā un analizējot datus par iedzīvotāju veselību, saslimstību un dzīves kvalitāti, jau gadiem secinām, ka iemesli sliktai sirds veselībai, augstai saslimstībai ar onkoloģiskām slimībām un daudzām citām ''kaitēm'' ir vieni un tie paši: smēķēšana, nepareizs uzturs, mazkustīgs dzīves veids un stress.

Tā nu, domājot par iedzīvotāju veselību globālā mērogā sadarbībā ar Latvijas Tautas sporta asociāciju, izdomājām, ka ir tāda jauka lieta kā nūjošana, kuras pamatlicēji ir somi. Somija ir ziemeļvalsts, mēs arī. Somiem ir līdzīga mentalitāte mūsējai un arī augsta saslimstība ar sirds asinsvadu slimībām (kā jau ziemeļnieki lietojam treknu uzturu un vēl labi daudz). Somi ir liela nūjotāju nācija ar ļoti labiem rādītājiem saslimstības mazināšanā, tādēļ izlēmām patapināt labāko praksi no Somijas. Sazinājāmies ar Starptautiskās nūjošanas asociācijas vadību un 2008. gada pavasarī somu instruktors Pasi bija gatavs apmācīt 15 Latvijas mediķus/sportistus nūjošanas prasmē.

Viena no 15 topošajiem instruktoriem biju arī es - vieglatlēte, vecmāte un sabiedrības veselības maģistre - visnotaļ jaukā salikumā, lai papildinātu savus diplomus ar nūjošanas instruktora diplomu!

Jau trešo sezonu darbojos Mežaparkā. Nūjotāju grupā esam 6 - 8 cilvēki ziemā un 10 -15 cilvēki vasarā (arī pavasarī un rudenī). Kā pareizi sapratāt, darbojamies visu gadu, arī ziemas salā, siltāk saģērbjoties, nūjotprieks ir tik pat liels kā pavasara un vasaras plaukumā baudot dabu.

Esam dzēsuši stereotipu, ka nūjotājs ir sieviete pēc 60 vai nūjo jau tikai ''vecīši'', kas raduši iet ar spieķīti - nē, nē un vēlreiz nē!!! Esam jauna, ņipra grupa ar vidējo vecumu 40 (23-72) gadi. Mežaparka grupā nūjo gan sievietes, gan vīrieši. Dažreiz atnāk līdzi arī kāds bērns vai pusaudzis, bet viņiem gan šī nodarbe tā īsti pie sirds neiet un tas ir saprotami. Ar bērniem būtu jāveido īpaša programma, ietverot spēles, stafešu un nelielu sacensību elementus, kā arī lēcienu un skrējienu sērijas ar nūjām.

---

Daži atzinumi un izteicieni no manas grupas nūjotājiem:

''Tas jau nemaz nav tik vienkārši!''

''Es domāju, ka tāda pastaiga ar nūjiņām vien būs, bet izrādās, ka bija jāiesvīst…''

Pirmās reizes nūjotājs par pieredzējušajiem grupas nūjotājiem: ''Kur viņi tā skrien?!''

''Nūjošana ir Dieva dāvana''

''Man nepatīk skriet, bet nūjošana, tas ir priekš manis''

Nūjošana (Nordic Walking) ir pastaiga ar īpaši izstrādātām nūjām, kas palīdz nostiprināt un attīstīt dažādas muskuļu grupas. Šis sporta veids radies 80. gadu sākumā Somijā, un tagad ir plaši pazīstams visā pasaulē. Nūjošana ir vienkāršs, visiem pieejams un efektīvs veids, kā nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, kas neprasa ne lielus finansiālos līdzekļus, ne īpašu fizisko sagatavotību, ne milzīgu laika patēriņu. Turklāt šī aktivitāte ir lieliska alternatīva, kā pavadīt laiku kopā ar ģimeni un draugiem, uzlabot savu veselību un atslābināties no ikdienas stresa.

  • Nūjošana ir fizisko aktivitāšu veids, ko ir viegli apgūt jebkurā vecumā.
  • Nūjošana ir piemērota visiem, neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai fiziskā stāvokļa un tai nav laika apstākļu ierobežojumu.
  • Nūjošana atbrīvo no stresa, veicina veselīgu miegu un vispārēju labsajūtu.
  • Nūjojot darbojas 600 muskuļu grupu jeb 90 procentu no visas ķermeņa muskulatūras.
  • Darbojoties ar nūjām, īpaši labi ar rotējošām kustībām tiek izkustināts sprands un mugurkaula krūšu daļa – tās ir problēmzonas gandrīz visiem, kam ir ikdienā sēdošs darbs.
  • Nūjošana ir draudzīga mugurkaulam – darbojoties ar nūjām, mugurai (arī ceļiem un gurniem) ir daudz mazāka slodze nekā, piemēram, skriešanas vai aerobikas atspērienu laikā.
  • Šis ir viens no efektīvākajiem kaloriju dedzināšanas veidiem.
  • Nūjošana ir lielisks kardiotreniņš, kurā nav jāuztraucas par pārslodzi.
  • Nūjošanas popularitāte arvien aug un nūjotāju skaits ir sasniedzis vairāk kā 10 miljonus visā pasaulē.

 

Nūjošana ir dabiska[nepieciešama atsauce] un enerģiska iešana, izmantojot īpaši veidotu nūjošanas nūju pāri. Nūjojot saglabājas dabiska un no biomehānikas viedokļa pareizagaita un stāja. Arī roku kustība nūjojot atbilst dabiskam[nepieciešama atsauce] rokas vēzienam iešanas laikā. Nūjošanas kustību papildina dažas klasiskā stila distanču slēpošanai raksturīgas iezīmes:

  1. slīpi atpakaļ vērsta nūja rokas atspēriena laikā,
  2. nūjas kontrole ar roktura un nūjas saites palīdzību,
  3. nūju aktīva izmantošana.

Tehniski pareiza nūjas izmantošana ļauj kustībā iesaistīt ķermeņa augšdaļu un ar nūju palīdzību virzīt ķermeni uz priekšu. Iešanas slodze tiek vienmērīgi sadalīta uz dažādāmmuskuļu grupām.

 

Komentāri (0)  |  2013-09-08 10:31  |  Skatīts: 5628x
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ